USA Industrials ZUSAS70COND024
Part No.:
ZUSAS70COND024
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
O-RING SILICONE BLACK -24 PK5
Shipping
Inventory:185
Comments
ZUSAS70COND024 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Silicone
Dash Number:
-024
Nominal I.D.:
1-1/8"
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
1.114" (28.30mm) 1-1/8"
Diameter - Outside:
1.254" (31.85mm) 1-1/4"
Width / Cross Section:
0.070" (1.78mm) 1/16"
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-51°C ~ 204°C