USA Industrials ZUSAS70FDA028
Part No.:
ZUSAS70FDA028
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
O-RING SILICONE RED -28 PK25
Shipping
Inventory:3
Comments
ZUSAS70FDA028 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Silicone
Dash Number:
-028
Nominal I.D.:
1-3/8"
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
1.364" (34.65mm) 1-3/8"
Diameter - Outside:
1.504" (38.20mm) 1-1/2"
Width / Cross Section:
0.070" (1.78mm) 1/16"
Color:
Red
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-62°C ~ 232°C