USA Industrials ZUSAS70FDA367
Part No.:
ZUSAS70FDA367
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
FDA SI ORING 70A -367
Shipping
Inventory:307
Comments
ZUSAS70FDA367 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Silicone
Dash Number:
Nominal I.D.:
7-1/2"
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
7.475" (189.87mm) 7-1/2"
Diameter - Outside:
7.895" (200.53mm) 7-7/8"
Width / Cross Section:
0.210" (5.33mm) 3/16"
Color:
Red
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-62°C ~ 232°C