USA Industrials ZUSAS70FDA449
Part No.:
ZUSAS70FDA449
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
FDA SI ORING 70A -449
Shipping
Inventory:3
Comments
ZUSAS70FDA449 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
Silicone
Dash Number:
Nominal I.D.:
10"
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
9.975" (253.37mm) 10"
Diameter - Outside:
10.525" (267.34mm) 10-1/2"
Width / Cross Section:
0.275" (7.00mm) 1/4"
Color:
Red
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-62°C ~ 232°C