USA Industrials ZUSAV3X19
Part No.:
ZUSAV3X19
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
O-RING FKM BLACK PK25
Shipping
Inventory:2
Comments
ZUSAV3X19 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
FKM
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.748" (19.00mm)
Diameter - Outside:
0.984" (25.00mm)
Width / Cross Section:
0.118" (3.00mm)
Color:
Black
Hardness:
75 Shore A
Operating Temperature:
-26°C ~ 204°C