USA Industrials ZUSAV5X160
Part No.:
ZUSAV5X160
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
FKM ORING 75A 5WD X 160ID MM
Shipping
Inventory:5
Comments
ZUSAV5X160 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
FKM
Dash Number:
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
6.299" (160.00mm)
Diameter - Outside:
6.693" (170.00mm)
Width / Cross Section:
0.197" (5.00mm)
Color:
Black
Hardness:
75 Shore A
Operating Temperature:
-26°C ~ 204°C