USA Industrials ZUSAVB75338
Part No.:
ZUSAVB75338
Manufacturer:
USA Industrials
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
Description:
BROWN FKM ORING 75A -338
Shipping
Inventory:1,895
Comments
ZUSAVB75338 Specifications
Manufacturer
USA Industrials
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Material:
FKM
Dash Number:
Nominal I.D.:
3-1/8"
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
3.100" (78.74mm) 3-1/8"
Diameter - Outside:
3.520" (89.41mm) 3-1/2"
Width / Cross Section:
0.210" (5.33mm) 3/16"
Color:
Brown
Hardness:
75 Shore A
Operating Temperature:
-26°C ~ 204°C